5 inspirativních firem, které to s recyklací myslí vážně

Blog

5 inspirativních firem, které to s recyklací myslí vážně

Češi jsou přeborníci ve třídění odpadu, v recyklaci ale stále ještě zaostáváme. A protože je 18. březen právě Dnem recyklace, vybrali jsme pro vás několik inspirativních společností, které v tomto odvětví představily zajímavé projekty. Přesvědčte se s námi o tom, že nové využití mohou najít jak různé průmyslové materiály, tak třeba odpad vznikající při výrobě potravin.

Unsplash.com

rPET InWaste

Recyklace PET lahví je velké téma, kterému se věnuje nejen legislativa Evropské unie, ale také firma rPET. Ta během letošního roku rozjede v Rosicích u Brna provoz s unikátní technologií na výrobu rPETu, tedy recyklované plastové drtě, která se využívá jako materiál při produkci „nových“ PET lahví. Společnost při tomto počinu využije novou technologii zvanou LSP. Ta je sice už známá v jiných odvětvích, při výrobě pet granulátu ji ale česká firma začne využívat teprve jako druhá na světě.

Biopekárna Zemanka

Rodinná firma pečící sušenky ze surovin z bio ekologického zemědělství zaměřila svou pozornost také cirkulárním směrem a našla efektivní možnosti, jak znovu využít odpad z jiných potravinářských odvětví. Ve spolupráci s Plzeňským prazdrojem vytvořila recepturu na slané krekry ze zbytkového mláta, které od pivovaru odebírá. Letos ji čeká také start spolupráce s firmou UGO, kdy při výrobě využije dužinu z ovoce z jejích provozoven, a také se společností IKEA, od které bude k dalšímu užití odebírat kávovou sedlinu.

View this post on Instagram

A post shared by Tradice, která jde s dobou (@biopekarnazemanka)

IKEA

Ikea se rozhodla věnovat rok 2021 udržitelnosti, přichází tak aktuálně s novou kampaní zaměřenou na recyklované a obnovitelné materiály svých výrobků. Výhradně z nich by měla začít vyrábět od roku 2030. Kromě samotné výroby se ale zaměřuje i na koncové zákazníky, které se snaží konkrétními tipy inspirovat, jak dávat věcem doma nový život a tím je efektivně „zrecyklovat“. Razí totiž heslo, že výrobky by neměly být jen na jedno použití a měly by fungovat co nejdéle.

Sonnentor

Udržitelná výroba lahodného čaje a skvělého koření není vše, co firma Sonnentor pro podporu cirkulární ekonomiky dělá. Hledá i další cesty, jak své firemní fungování v tomto ohledu rozvíjet. Skvělým počinem je využití bylinného prachu, který firmě zůstává ve výrobě jako odpadní materiál. V Sonnentoru jej však dokáží efektivně zrecyklovat a vyrobit z něj pelety na topení. Jejich výhřevnost se dá srovnat s hnědým uhlím a dokáže tak firmě pokrýt polovinu nákladů na vytápění.

View this post on Instagram

A post shared by sonnentor (@sonnentor.cz)

MIWA

Kromě recyklace materiálů a surovin je jednou z cest, kterou se můžeme vydat, i takzvaná pre-cyklace. Tento princip vzala do svých rukou česká společnosti MIWA. Ta se díky systému znovupoužitelných obalů a chytrých technologií snaží vzniku jednorázového odpadu rovnou předcházet. Zajímá se navíc nejen o koncového zákazníka a jeho nákup, ale také o celý dodavatelský řetězec. Do obchodu tedy dodají uzavřené kapsle s konkrétními výrobky a po vyprázdnění tento obal nechají jednoduše znovu naplnit. MIWA už systém úspěšně otestovala v tuzemsku a nyní rozšířila své působení do Francie.