7 vítězů cen SDGs 2022: Najděte inspiraci pro svůj udržitelný byznys u těch nejlepších

Blog

7 vítězů cen SDGs 2022: Najděte inspiraci pro svůj udržitelný byznys u těch nejlepších

Asociace společenské odpovědnosti uděluje každý rok ocenění udržitelným projektům, které mají pozitivní dopad na společnost a planetu. Projekty se mohou hlásit do 7 kategorií, které korespondují s cíli udržitelného rozvoje OSN neboli sustainable development goals – SDGs. Vyhlášení vítězů proběhlo letos na slavnostním galavečeru u příležitosti konference Global Goals Summit 2022 a my vám přinášíme to nejzajímavější info o vítězných projektech včetně odkazu na krátké podcastové rozhovory, které s představiteli projektů natočil Vojta Koval.

Knihobot s projektem Vracíme knihy do oběhu (kategorie Cirkulární ekonomika)

Za projektem online antikvariátu Knihobot stojí Dominik Gazdoš. Rozhodl se zefektivnit knižní trh a vypořádat se nejen s drahými dotisky knih, ale také s tím, že některé knížky nejdou na knižním trhu prakticky sehnat. A přitom je má spousta lidí již přečtené a uložené ve svých knihovnách, kde pouze chytají prach. Proto chce Gazdoš knihy pomocí projektu Knihobot vrátit zpět do oběhu a poskytnout je dalším čtenářům. Knihobot je tak ukázkou fungování cirkulární ekonomiky, která se vrací k osvědčeným principům a k selskému rozumu, jež šetří zdroje.

Rozhovor s Georgem Kellem, legendou v udržitelnosti exkluzivně na LOOPA podcastu

V novém díle LOOPY se vrátíme k říjnovému Global Goals Summitu, který při letošních Cenách SDGs pořádala Asociace Společenské odpovědnosti. Jedním z hlavních hostů byl i Georg Kell, doslova legenda v udržitelnosti. V roce 2000 Georg Kell založil a následně působil jako výkonný ředitel United Nations Global Compact, největší dobrovolné iniciativy v oblasti udržitelnosti podniků na světě, ke které se přihlásilo více než 16 tisíc firem ve více než 160 zemích. V současnosti pak působí jako člen Rady pro udržitelnost koncernu Volkswagen a se se svým fondem Arabesque věnuje ESG investicím a využití kvantitativních modelů a big data k hodnocení výkonnosti a udržitelnosti globálních společností.

Mewery s projektem lab-grown meat (kategorie Změna klimatu)

Projekt Mewery stojí za udržitelnějším a zdravějším způsobem produkce masa. Zabývá se totiž vývojem plnohodnotného kultivovaného masa, a to metodou lab-grown meat. Jedná se o maso vypěstované z buněk svaloviny, a to bez antibiotik, hormonů, zabíjení zvířat a bez zátěže na životní prostředí. Za projektem stojí Roman Lauš a tým vědců z Mendelovy univerzity a Akademie věd, kteří se podíleli na vývoji technologie. Tímto způsobem se podařilo snížit až 90 % CO2 a 88 % spotřeby vody, které jsou spojené s živočišnou produkcí. Narozdíl od rostlinných alternativ masa také nepotřebují ornou půdu pro pěstování plodin, proto ušetří až 95 % území, které může sloužit jinému účelu.

Poslechnout si celý podcast o projektu Mewery (5 minut)

Projekt S.A.W.E.R. Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (kategorie Inovace, technologie a energie)

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvinulo ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT a Botanickým ústavem Akademie věd zařízení S.A.W.E.R., které dokáže získávat vodu ze vzduchu, a to v extrémních pouštních nebo horských podmínkách. Kontejnerové řešení vyprodukuje až 100 litrů vody denně a je plně autonomní díky získávání energie ze slunečního záření. Projekt je unikátní nejen mezinárodním potenciálem použití, ale také tím, že vznikl čistě z akademického prostředí. Tým vědců dále pracuje na vývoji menšího zařízení, které by se vešlo na kapotu auta a mohlo by vyprodukovat přibližně 15 litrů vody denně.

Poslechnout si celý podcast o projektu S.A.W.E.R. (5 minut)

Úřad vlády ČR s projektem Prevence domácího a sexuálního násilí (kategorie Diverzita, rovnost a inkluze)

V České republice se potýká s domácím násilím každá 3. žena a 10. muž, ročně je v naší republice znásilněno až 12 000 lidí. Přesto oběti mnohdy nic nenahlásí. Jedním z důvodů je často neohleduplný přístup státních orgánů a právě s tím se chce vypořádat tento edukativní projekt Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády. Kromě vzdělávání státních orgánů, které přichází do styku s oběťmi násilí, pořádá projekt také edukativní workshopy na základních a středních školách. Ve spolupráci s norskou organizací Alternativa násilí vznikl také dabovaný film Zuřivec, který je používán v terapeutické práci s oběťmi i s iniciátory násilí. Projekt byl oceněn nejen pro svůj obrovský dopad pro společnost, ale i pro své snahy o systematický způsob změny vzdělávání v tomto tématu.

Poslechnout si celý podcast o projektu Prevence domácího a sexuálního násilí (6 minut)

Modelárna LIAZ s projektem Průzkumná technologie LIAZ (kategorie Rozvojová spolupráce, mír a partnerství)

Společnost LIAZ pomáhá se svou technologií bezpilotní helikoptéry Skyspotter najít ložiska vodních zdrojů v etiopské poušti. Satelitní snímky získané dronem jsou následně analyzovány a hledají se na nich anomálie v zemské kůře, které svědčí o existenci vodních kapes i hluboko pod nánosy písku. Tímto způsobem lze najít vodu i 500 metrů pod povrchem, což je klasickým terénním průzkumem nemožné. Tato bezpilotní technologie také dokáže podstatně zkrátit proces nacházení nových zdrojů vody, které se klasickým terénním průzkumem pohybovaly v řádu let. Dron Skyspotter s následnými průzkumnými vrty dokáže tento proces zkrátit na měsíce. LIAZ tak pomáhá udržet život v nejsušším regionu Afriky.

Poslechnout si celý podcast o projektu LIAZ (6 minut)

Aplikace Nepanikař (kategorie Vzdělávání, zdraví a kvalitní život)

Mobilní aplikace Nepanikař funguje jako první psychická pomoc při stavech deprese, úzkosti, panických ataků nebo při myšlenkách na sebevraždu. K aplikaci se dle zakladatelky Veroniky Kamenské obrací i lidé, které trpí poruchami příjmu potravy nebo sebepoškozováním. Aplikace funguje také v offline režimu a kromě přímé interakce nabízí rozcestník další pomoci jakými jsou chat nebo e-mailová poradna. Aplikace byla již přeložena do 11 jazyků a stáhlo si ji přes 400 000 uživatelů ze 180 zemí světa. Důležitým prvkem aplikace je sestavení záchranného plánu a tzv. “důvody proč ne”, které si uživatel sestaví ve stabilizovaném stavu a o které se pak může opřít v momentu krize. Tuto část aplikace pak doplňují interaktivní moduly v podobě dechových cvičení a her, které odvedou uživatele od tíživých myšlenek. Kromě svého dopadu byla aplikace oceněna také za svou jednoduchost a komplexnost.

Poslechnout si celý podcast o projektu Nepanikař (7 minut)

Vasil Kostin a Tomáš Trejdl z Wrest (kategorie Mladý lídr)

Projekt mobilní aplikace a chytré podložky pod myš Wrest vznikl jako hříčka dvou slov – wrist a rest, tedy odpočinek pro zápěstí. Chytrá podložka sbírá informace o parametrech používání počítačové myši a tyto informace následně aplikace vyhodnocuje. Cílem je zabránit vzniku syndromu karpálního tunelu, který trápí řadu uživatelů počítačů. Mobilní aplikace na základě vyhodnocených dat uživatele včas upozorní, kdy by si měl dát přestávku, aby nedošlo k přetížení zápěstí. Zároveň také uživateli doporučí vhodné cviky. Aplikace a chytrá podložka nyní fungují ve fázi prototypu a Vasil Kostin a Tomáš Trejdl plánují další rozvoj technologie i pro uživatele touchpadů.

Poslechnout si celý podcast o projektu Wrest (4 minuty)

Více se o cenách SDGs můžete dozvědět na webu Asociace společenské udržitelnosti.