6 klíčových trendů v udržitelnosti pro rok 2025

Aktuality

Na rok 2025 jsme se v CIRAA opravdu těšili. Přinese nám urychlení cirkulárních změn, jasná pravidla  v komunikaci udržitelnosti a větší transparentnostt v rámci dodavatelsko odběratelských vztahů. Pojďme se tedy podívat na to, co nás čeká v roce 2025 a co se chystá a firmy nemine. 

1. ESG: Z mainstreamu do reality

Zkratka ESG (environmental, social, governance), kterou už v udržitelných kruzích dobře známe, se v roce 2025 stane běžnější, než kdy dříve. u. Čeká nás totiž zveřejňování prvních konsolidovaných ESG reportů dle ESRS standardů. Tento rok  je také prvním „reportovacím” rokem pro další vlnu společností, které budou muset  zveřejnit své  první reporty v roce 2026. Z ESG se proto letos stane standard u mnoha firem. Pokud na ESG vlnu nastupujete až teď, pomůžeme vám zorientovat se v celé této propletené problematice a najdeme nejvhodnější řešení pro vás tak, aby se z ESG stala příležitost pro další rozvoj vašeho podnikání a ne další zátěž.O našich zkušenostech v této oblasti si můžete přečíst zde, dlouhodobě spolupracujeme např. s Direct Family, Gasnet, nebo Beneš a Lát.

2. Cirkulární audit: Nová dimenze certifikace

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos zveřejní metodiku pro cirkulární audit, která umožní českým firmám získat certifikaci jako cirkulární podnik. Je to zásadní krok pro firmy a nastartování jejich transformace na poli cirkulární ekonomiky. Zpracovatelem a tvůrcem Cirkulárního auditu jsme byli pověřeni před více než rokem a na konci ledna bude naše práce oficiálně MPO představena.  

České výrobní firmy, které splní cirkulární kritéria, se tak mohou stát certifikovaným cirkulárním podnikem dle MPO a použít své ohodnocení oficiálně  pro svou prezentaci. Naší nespornou výhodou, jakožto tvůrce auditu je, že známe metodiku velmi detailně a víme jak ji správně realizovat ve firmách. Proto pro vás zhodnotíme stav cirkularity již nyní. . Jednotlivými části auditu budeme provázet také účastníky letošních kurzů CIRAK (Cirkulární akademie). Ti s námi navštíví v rámci exkurzí také podniky, kde se naučí prakticky přistupovat k cirkularitě podniku. Bližší informace najdete zde.

3. Cirkulární textil a obaly: Revoluce v praxi

I přesto, že se může zdát, že většina cirkulárních řešení funguje pouze v malém měřítku, rok 2025 to vyvrací. Do Česka přichází nová pravidla pro třídění a sběr textilu, aby se mohl lépe využívat jako druhotná surovina. Do platnosti vstupuje také Směrnice o právu na opravu (R2R) a v závěru roku 2024 bylo schváleno Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). Veškeré tyto změny směřují k jednomu velkému trendu – cirkularita bude v roce 2025 nepostradatelnou součástí každodenního podnikání.

4. Transparentní dodavatelské řetězce: Budoucnost dle CSDDD

Největší firmy se letos začnou připravovat na účinnost nových pravidel transparentnosti dodavatelsko-odběratelských řetězců dle CSDDD (Směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti). Letos proto můžeme očekávat nárůst role digitálních nástrojů, které mapují dodavatelské řetězce, důraz na certifikace a samozřejmě nárůst transparentnosti. Problematice dodavatelsko-odběratelských řetězců se v CIRAA věnujeme dlouhodobě a pravidelně se tématu věnujeme i v kurzech Cirkulární akademie. Pokud řešíte ve firmě konkrétní otázky, nebo chcete vědět, jak se Vás CSDDD dotkne, neváhejte se na nás obrátit!

5. Udržitelnost ve veřejných institucích
Firmy v posledních letech v souvislosti s ESG zažívají velký udržitelný boom. Letos se na udržitelné fungování zaměří i veřejné instituce. Univerzity již v souvislosti s národním plánem obnovy vytvořily vlastní strategie udržitelnosti. Za CIRAA jsme již se strategiemi pomáhali Západočeské univerzitě, Univerzitě Palackého, Slezské univerzitě, Akademii múzických umění a Akademii výtvarných umění. V tomto roce začnou univerzity své strategie implementovat do provozu a postupně vzniknou i studijní předměty zaměřené na udržitelnost. Zelenými tématy se dále začnou zabývat také městské úřady, městské části nebo inovační centra, která rozvíjela vlastní udržitelné programy

6. Greenwashing a Green Claims
V roce 2025 se očekává také přijetí Směrnice o zelených tvrzeních (Green Claims), která zcela změní pravidla komunikace udržitelnosti na evropském trhu. Za greenwashing mohou hrozit pokuty až ve výši 4 % ročního obratu společnosti nebo roční zákaz účasti ve veřejných soutěžích. Velký zájem o téma správné komunikace udržitelnosti bez greenwashingu jsme zaznamenali už v závěru minulého roku. Věnovali jsme se mu na konferencích Eshopista, Petrol Summit nebo na seminářích magazínu Marketing a Media, či individuálně v rámci přednášek ve firmách. Po přijetí Green Claims očekáváme, že greenwashing se stane ožehavým témate letošního roku a budou se mu aktivně věnovat všechny renomonované marketingové a PR agentury. 

A to není vše, co nás i firmy na poli udržitelnosti čeká.  Velmi detailně a přehledně rozebíráme toto téma na portálu Společně udržitelně. Více se dočtete v lednovém tématu měsíce.