Foto: Unsplash.com
Na úvod je dobré si vysvětlit, co si pod certifikacemi a metrikami v cirkulární ekonomice představit, a pro koho jsou vlastně určené. Metrikou se rozumí metoda, kterou se měří určité hodnoty a změny, jinými slovy indikátory. Pokud metrikou dojdeme k závěru, že výsledné hodnoty korespondují určitými ověřenými hodnotami, můžeme říct, že firma splňuje určitý standard a má nárok na danou certifikaci.
Metriky udržitelnosti nejsou vyhrazené pro úzkou cílovou skupinu, ale těžit z nich může každá firma či organizace. Důležité je ovšem zmínit, že ačkoli například naše služba Quick Check poslouží komukoli, u každého využijeme jinou analýzu, která bude odpovídat fázi, ve které se firma aktuálně nachází. O tom, že každá metrika má svůj čas a co to znamená, se dočtete níže.
Druhy metod
Quick Check
Službu Quick Check jsme spustili, abychom cirkulární principy přiblížili co nejširšímu spektru podniků. Jedná se o komplexní úvodní analýzu, pomocí které naši odborníci projdou veškeré procesy ve firmě, na základě stanovené metodiky je zhodnotí a připraví dokument, který poznatky shrne, určí silná a slabá místa a navrhne další kroky, které společnost může aplikovat sama nebo ve spolupráci s námi v rámci dílčích aktivit nebo podrobném cirkulárním skenu.
Nejste si jistí, která metrika je vhodná pro vaši společnost? S cirkulárními skeny a poradenstvím se dlouhodobě zabýváme a dovedeme tak navrhnout řešení podle toho, kde se s procesy aktuálně nacházíte.
CIRCellingence
Boston Consulting Group přišla se zevrubnou metrikou CIRCelligence. Ta na jednu stranu vyžaduje poskytnutí mnohem podrobnějších vstupních dat, na druhou stranu ale také získáte důkladnější a detailnější přehled. Metrika se zaměřuje na jednotlivé kroky v hodnotovém řetězci, na kvalitativní i kvantitativní aspekty a na ukazatele výkonnosti a procesu.
Circularity Check
Jedním z nástrojů, který je jednodušší a je zdarma, je Circularity Check, který sestavila organizace European Sustainable Business Federation (Ecopreneur.eu). Jedná se o dotazník o 60 otázkách, který určuje míru cirkularity pro konkrétní produkt či službu. Dotazník pracuje s 5 indikátory:
- zadávání zakázek, produktový design a výroba
- doprava
- využití
- opravitelnost
- udržitelnost
Více se o tom, jak Circularity Check funguje, dozvíte v záznamu webináře, který pořádal Ecopreneur.eu.
Circle Assessment
Circle Assessment je metrika z dílny Circle Lab, projektu nizozemské organizace Circle Economy. Jedná se o diagnózu současného stavu společnosti ve vztahu k cirkularitě. Tato metrika definuje celkem 7 klíčových elementů, které sleduje. Po dokončení procesu firma získá skóre cirkularity, a především přehled příležitostí, výzev a úspěšných příkladů praxe, kterými se může inspirovat.
Circularity Gap Metric
Tato metrika se zaměřuje specificky na materiály, které v řetězci neobíhají. Vytváří tak přehled o “mezeře” v cirkularitě. Jedná se o vědecky založenou metodu, kterou je pro komplexní obrázek dobré doplnit metodami Circulitycs nebo Circular Transition Indicators, viz níže.
Circulytics
Circulitycs je online nástroj vyvinutý nadací Ellen McArthur ve spolupráci s 13 dalšími partnery. Cílem projektu je podpora systémového přechodu společnosti z lineárního systému na cirkulární ekonomiku, nástroj je proto přístupný zdarma. V rámci metriky se měří oběhovost celé organizace, nejen toky materiálů u produktů nebo služeb. Stejně jako některé z předchozích metrik výsledky poukážou na slabá místa a zanalyzují silné stránky.
Velkou výhodou je přístupnost platformy Circulitycs. Na webových stránkách stačí zadat obecné údaje pro získání přístupu, poté nahrát požadovaná kvalitativní a kvantitativní data a po vyhodnocení firma obdrží skóre cirkularity.
Circular Transition Indicators (CTI)
S cílem vytvořit společný “jazyk”, který pomůže měřit a komunikovat cirkularitu, vznikl rámec pro měření indikátorů s názvem Circular Transition Indicators. Autorem je 30 společností, které jsou členy organizace World Business Council for Sustainable Development (WBCSD), a jeho použití je univerzální.
CTI měří materiálové toky a hodnotí jejich efektivitu při využívání zdrojů, nehodnotí naopak environmentální a sociální dopady podnikání. Kromě identifikace cirkulárních příležitostí a rizik lineárního fungování umožňuje také sledovat pokrok společnosti v čase. Nástroj je zdarma pouze v omezené podobě, plný přístup stojí 5000 euro.
Každá metrika má svůj čas
Před výběrem cirkulární metriky je dobré zvážit aktuální stav, ve kterém se vaše firma nachází, a podle toho vybrat konkrétní postup cirkulárního skenu. Obecně lze metriky rozdělit na 4 kategorie podle toho, pro jakou fázi jsou vhodné k implementaci.
- Základní metriky, které vytvářejí povědomí o možnostech v cirkulárním fungování a které nastavují základní čáru, od které se firma může následně dál “odpíchnout” dál.
- Pokročilejší metriky, které sledují a identifikují příležitosti ve fungování firmy.
- Následně je pomocí metrik možné posoudit byznysový potenciál změny, kterou firma plánuje na základě předchozích metrik.
- Ve fázi realizace jsou pak vhodné metriky, které validují změny a přináší konkrétní číselné výstupy, příkladem je Life Cycle Assessment.
Metriky jsou ideálním prostředníkem, který vám pomůže s cirkularitou ve firmě začít nebo ji posunout na další úroveň. Důležité je zvolit tu správnou a efektivně využít její výsledky.