Olympiáda a sport teď vstupují do nové éry. Její podobu definuje udržitelnost.

Tiskové zprávy

1. února 2022, Praha – Probíhající zimní olympijské hry v Pekingu budou v mnohých ohledech vůbec nejekologičtější v historii. Dokládá to rozsáhlá Zpráva o udržitelnosti před hrami v Pekingu 2022. Na hrách se bude přesně měřit uhlíková i vodní stopa her a cílem je jejich minimalizace. Nástup éry udržitelnosti ve sportu si jasně uvědomuje nejen Peking ale i Praha. Udržitelnost si totiž rychle razí cesty i do českého sportovního prostředí. 

Olympiády jsou jedinečnou příležitostí inspirovat miliony lidí po celé planetě k většímu zájmu o téma udržitelnosti. Potenciál cirkulární ekonomiky předvedlo už Tokio. Vůbec poprvé byly olympijské medaile i stupně vítězů, na kterých sportovci stáli, vyrobeny ze 100% zrecyklovaných materiálů. A Peking letos laťku posune ještě výš. Poprvé v historii budou úplně všechna dějiště letošních her napájena obnovitelnými zdroji energie. Jsou připraveny plány pro bezemisní dopravu diváků či opatření na ochranu dotčených ekosystémů i šetření vody. 

„Máloco přináší tak obrovské množství emocí jako sport. A olympiáda je jednou z celosvětově nejrozšířenějších televizních událostí. Nabízí se tedy vynikající příležitost předvést v praxi udržitelná řešení stovkám milionů lidí z celé planety. Bude-li téma udržitelnosti dobře rezonovat mezi sportovci a diváky, přenese se rychleji i do jiných oblastí, například byznysu, kde to potřebujeme opravdu „asap“,“ říká Laura Mitroliosová, ředitelka poradenské společnosti CIRA Advisory a členka komise Českého olympijského výboru pro udržitelnost na období 2021-2025.

Právě z oblasti byznysu čerpá Laura Mitroliosová praktické příklady, kterými chce českému sportovnímu prostředí ukázat, kudy vedou cesty k udržitelnosti. CIRAA totiž pomáhá vkládat do podnikání firem cirkulární a udržitelné principy, je průvodcem jak pro malé firmy, tak velké nadnárodní společnosti. 

Přirozeně, každá olympiáda je z environmentálního hlediska kontroverzní…Nedávno svět obletěla zpráva, že pro vytvoření vhodných sněhových podmínek na letošních hrách se Čína musí na umělý sníh spolehnout téměř ze sta procent. Letadla přepravují do dějiště her diváky i sportovce z celého světa, čímž významně zvyšují uhlíkovou stopu mezinárodní dopravy za daný rok.

“Ano, aktivity spojené s udržitelností (nejen) ve sportu zkrátka zatím nelze vnímat jen černě nebo bíle. Naše úroveň udržitelnosti se vyvíjí. Mezinárodní olympijský výbor a národní výbory například dělají kroky pro to, aby minimalizovaly svoji ekologickou stopu během her. Také intenzivně edukují návštěvníky. To český olympijský výbor dělal při letních hrách v Tokiu a přesně totéž plánuje udělat i při zimní olympiádě,” pokračuje Laura Mitroliosová. 

Český olympijský výbor navíc spustil také mezinárodní iniciativu As Sustainable As Possible (ASAP). Její cílem iniciativy je mentorovat zapojené olympijské výbory a další sportovní organizace z Evropy ve vytváření vlastních strategií udržitelnosti. 

„V rámci komise pro udržitelnost Českého olympijského výboru budeme i nadále rozvíjet cirkulární projekty a pokračovat v aktivitách z loňského roku např. v udržitelných olympijských festivalech. Pořádání sportovních akcí ve formě udržitelných eventů vnímám jako velmi efektivní způsob pro prezentaci tématu udržitelnosti ve sportu směrem k veřejnosti. Samotná olympiáda i jednotlivá utkání v rámci her jsou vlastně eventy.. a všichni se nyní učíme, jak dělat eventy udržitelnější. Český olympijský výbor i např. florbal v tom dělají velké kroky. Z českých sportovních organizací se totiž jako první k udržitelnosti a cirkulárním řešením veřejně přihlásil právě Florbalový svaz, v kterém je CIRAA partnerem,“ doplňuje Mitroliosová.

Dalším příkladem, jak může svět  sportu přesahovat do udržitelnosti, je Mezinárodní olympijský výbor, jehož sídlo ve švýcarském Lausanne patří mezi nejzelenější budovy na světě. Stavba Olympic House obdržela např. prestižní certifikát LEED Platinum s nejvyšším skóre, jaké kdy bylo uděleno. 

„Olympic House je skvělý příklad, ale musíme si uvědomit, že nepotřebujeme jednu dokonalou kancelář v dokonalé budově, ale spíše tisíce zelených kanceláří ve všech kancelářských budovách, ať už moderních nebo starších. I v obyčejné budově můžete mít zelenou kancelář. Tento projekt jsme realizovali například s Českým florbalem, kde jsme v kancelářích řešili odpadové hospodářství, energetické toky či gastro provoz dle principů cirkulárního modelu,“ uzavírá Laura.

Užitečné odkazy:

https://www.asap-sport.com/
https://www.ciraa.eu/
https://www.paralympic.org/news/beijing-2022-releases-pre-games-sustainability-report

Kontakt pro média:

Mgr. Milan Suchý

suchy@ciraa.eu

+420 702 155 755

O CIRA Advisory

CIRA Advisory s.r.o. je poradenská a konzultační společnost zaměřující se na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty od zemědělství či odpadového hospodářství až po inovativní cesty zahrnující výhody digitálních technologií. Jejím cílem je pomoci firmám a dalším institucím přejít z lineárního principu fungování na cirkulární. Vytváří cesty, které propojují byznys s přírodou. CIRAA pomáhá vkládat do podnikání firem cirkulární a udržitelné principy, je průvodcem jak pro malé firmy, tak velké nadnárodní společnosti. Současně nastavuje efektivní komunikační strategii jak uvnitř firmy, tak směrem k široké i odborné veřejnosti a vytváří účinný „networking“. Více informací najdete na www.ciraa.eu