Ekologická stopa byznysu: Koronavirus jako příležitost pro gastronomii

Blog

Ekologická stopa byznysu: Koronavirus jako příležitost pro gastronomii

Restaurace, kavárny, bary a další podniky v pohostinství to mají v současné době extrémně náročné. Koncept cirkulární ekonomiky pro ně ale může být v budoucnu nástrojem stability. Gastronomické podniky totiž dokážou s využitím konceptu cirkulární ekonomiky šetřit nejen životní prostředí, ale i vlastní peníze. Zbytečné plýtvání různými zdroji od surovin po energii je finančně náročnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Foto: Unsplash.com

Ve spolupráci s Institutem Cirkulární Ekonomiky se do projektu Cirkulárních kaváren zapojily pražské podniky jako například Café Letka, Vnitroblock, Cukrárna Alchymista a další. Jak využít koncept cirkulární ekonomiky i ve vašem podniku? Shrnujeme některé zásady, kterými se lze v oblasti gastronomie řídit.

Využijte všechny suroviny naplno

Ročně se přibližně 1/3 veškerého vyprodukovaného jídla vyhodí nebo znehodnotí. Plýtvání surovinami lze přitom zabránit poměrně jednoduše – potřeba je jen důkladnější plánování a trocha kreativity.

    • zpracujte  vše, co jde, aby byl nevyužitý odpad z potravin minimální
    • objevte skrytý potenciál nevyužitého odpadu z potravin – třeba kávovou sedlinu lze využít jako hnojivo, z citrusové kůry můžete připravit strouhanku nebo ji kandovanou podávat nasladko
    • sestavte jednodušší menu z menšího počtu surovin
  • nakupujte častěji v menších objemech
  • investujte do sezónních potravin od lokálních dodavatelů – tyto suroviny jsou obecně čerstvější, dodavatelský řetězec se oproti zahraničnímu dovozu zkracuje a doprava je tak levnější a flexibilnější

A jaké jsou výsledky? Dle studií restaurace ušetří průměrně 7 dolarů na každý 1 dolar investovaný do opatření proti plýtvání jídlem.

Foto: Unsplash.com

Ušetřete na vodě a energii

Provozní náklady lze zredukovat i šetrnou spotřebou energie a vody – a to i o více než 10 %

  • opravte netěsnící kohoutky
  • k osvětlení používejte LED žárovky 
  • instalujte na vodovodní baterie perlátory, které snižují průtok vody

Redukujte odpad a investujte do alternativ

Ušetřit je možné také na obalech na jedno použití. Místo nich vyzkoušejte vratné kelímky a další znovupoužitelné nádobí – mezi již zaběhnuté zálohované systémy patří třeba Otoč kelímek, Rekrabička nebo GoCup.

Papírové ubrousky na toaletách nahraďte tryskovými vysoušeči rukou. Energie spotřebovaná na usušení téměř 60 párů rukou vyjde cenově na 1 Kč, papírové utěrky by pro stejný počet lidí stály téměř 8krát více.

Co na to zákazníci?

Téma udržitelnosti v gastronomii není českému zákazníkovi zdaleka lhostejné. Přibližně 2/3 zákazníků jsou ochotny si připlatit za udržitelné zboží a pro více než polovinu je prioritou zákaz užívání jednorázových plastů. Uplatnění principů cirkulární ekonomiky v praxi se tak provozům vyplatí nejen z finančního hlediska, ale pověst si mohou tímto způsobem zlepšit i mezi svými klienty.

Jak začít? CIRA nabízí v oblasti cirkulární ekonomiky poradenství, od zavádění inovací v podnikání po jejich komunikaci. Nedávno se našich služeb rozhodla využít třeba Biopekárna Zemanka. Pokud vás toto téma zaujalo, obraťte se i vy se svou vizí na naše odborníky.