Současná situace na ukrajinském území nenechává nikoho klidným. Napříč celou zemí zuří boje a my vidíme v médiích obrázky zbombardovaných domů, narůstající počet mrtvých i bezmocných utečenců, rodin a dětí. Na tyto obrázky násilí a ničivé války většina z nás nebyla připravena. Nikdo nečekal, že konflikt na Ukrajině vyeskaluje ve válku, jejíž tíha dopadne na celý svět. Skoro se zdá, jako kdybychom se dívali na náš život prostřednictvím katastrofického filmu.
Po prvotní paralýze bohužel zjišťujeme, že to není film, ale realita všedních dnů. A my si klademe otázky: “Kam jsme to jen přivedli naše děti?” a “Bude tento svět ještě někdy takový, jaký jsme ho znali my?”
Před dvěma lety na nás dolehla pandemie Covid 19 a my jsme se složitě vraceli do “normálního života”. I když jsme si naivně mysleli, že to bude jen nějaký lokální virus, Covid zasáhl prakticky celý svět. A co nyní?
Válka na Ukrajině nám nastavuje zrcadlo
Eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem nebyla žádnou novinkou. Ale my jsme opět naivně věřili, že ukrajinský konflikt nevyústí ve válečný. Ta změna je neuvěřitelná – svět se obrátil vzhůru nohama a my se v něm prostě musíme znovu učit žít. Žít jinak. Stávající válka na Ukrajině nám nastavuje zrcadlo. Poukazuje na fakt, že bezpečnost, naše materiální jistoty a systémy, ve kterých žijeme jsou napadnutelné. Přestože je naše planeta propojena více než kdykoliv předtím, musíme začít myslet a jednat více lokálně. A zamyslet se nad plánem, jak zajistit ekonomickou bezpečnost v Evropské unii a v České republice.
Cirkulární ekonomika ukazuje jasné cesty, jak být více soběstační – jak:
- zužitkovat staré a nepoužívané výrobky a jejich součástky pro další výrobu,
- nakupovat ve firmách s využitím principů cirkulární ekonomiky,
- racionálně využívat stávající zdroje,
- dobře hospodařit s vodou a zároveň postupně snižovat produkci odpadů,
- být lokální, dlouhodobě udržitelní.
To všechno a mnohem více zahrnuje filosofie cirkulární ekonomiky. V cirkulární ekonomice vidím množství příležitostí, které nám nabízejí pomoc dostat se z nastupující ekonomické a bezpečnostní krize ven.
Jak ven z nastupující ekonomické a bezpečnostní krize?
Někdo tvrdí, že je Green Deal mrtev. Já říkám opak – Zelená dohoda pro Evropu je důležitější a aktuálnější než kdykoliv předtím. Prognózy Akčního plánu pro cirkulární ekonomiku od Evropské komise ukazují, že uplatňování zásad oběhového hospodářství v celém hospodářství EU má potenciál do roku 2030 zvýšit HDP EU o dalších 900 miliard EUR, a to prostřednictvím vytvoření 700 tisíc pracovních míst. Navíc zajistí větší ekonomickou nezávislost tím, že:
- sníží potřebu dovozu především primárních surovin a dalších materiálů do EU,
- omezí vývoz odpadů mimo EU a naopak vytvoří dobře fungující trh s druhotnými surovinami.
Vyzývám tímto ostatní firmy a instituce k jednotnému postoji. Pojďme společně dokázat, že udržitelnost není jen ideologie, ale celosvětový byznys. Ukažme ČR, že jsme jednotní a za řešení nepovažujeme vrátit se o desítky let zpátky. Naopak cestu vidíme ve využívání nových technologií, digitalizace, inovativních byznys modelů a všeho dalšího co mě a doufám i vám v posledních letech dává smysl.
Registraci na setkání „Jak prostřednictvím cirkulární ekonomiky zajistit ekonomickou bezpečnost ČR“ najdete zde.
Pro další informace ohledně setkání nás neváhejte kontaktovat.
Laura Mitroliosová, CEO CIRA Advisory s.r.o.