Pro firmy bude rok 2024 významným i z hlediska cirkulární ekonomiky a všeho, co s ní souvisí. V lednovém dílu podcastu LOOPA jsme již tradičně s Laurou Mitroliosovou, naší CEO, probrali trendy, které lze v tomto roce očekávat.
Ekodesign jako pomocník
Velkým tématem letošního roku bude ekodesign. „Od obecného povídání a úvah se konečně dostáváme ke konkrétním příkladům realizace. Jedním z nich je i česká nábytkářská firma TON, náš klient, který se například snaží najít co nejlepší využití pro kvalitní odřezky dřeva, ze kterých nyní vznikají věšáky Logs. Ekodesignu odpovídá i zabalení produktu kompletně bez plastu,” vysvětluje Mitroliosová, jak může aplikace ekodesignu vypadat v praxi.
Od Evropského parlamentu a Rady dostáváme také nové rámce o tom, jak konkrétně by měly výrobky vypadat, a to například v návrhu nařízení o ekodesignu udržitelných výrobku (ESPR). Ekodesign se tedy dostává nejen do evropské, ale postupně i do české legislativy.
I přes to, že je to skvělá zpráva, mohou tyto změny podnikům činit problémy. V čem konkrétně a jak by to měly řešit? „Myslím, že by to firma měla vzít jako příležitost. Ekodesign je o efektivitě. Firmy totiž platí – za vodu, za odvoz odpadu, za to, aby jim všechny tyto služby někdo zpracoval nebo poskytl. I proto je to velmi dobrá příležitost se nad vším zamyslet z úplně jiného úhlu pohledu,” uzavírá toto téma Laura.
A kde začít? Laura radí: „Udělejte si vnitřní analýzu toho, čemu se už věnujete. Nyní vytváříme například na zakázku od Ministerstva průmyslu a obchodu metodiku cirkulárního auditu. Ta bude hotová na začátku roku 2025 jako jasný nástroj, který firmy budou moci použít právě pro svou interní analýzu. Je primárně vytvářena pro malé a střední podniky, ale využitelná bude rozhodně i pro velké firmy.
Až do roku 2025 však čekat nemusíte. Skvělé poradenské služby nabízíme už teď, například v rámci služby Cirkulární ekonomika probereme téma ekodesignu vašich produktů i nové obchodní modely, které s tím souvisí.
Směrnice Green Claims jako konec greenwashingu
Za další trend tohoto roku považujeme legislativu ke Green claims. V CIRAA jsme se již loni hodně věnovali greenwashingu a jak komunikovat bez něj. Greenwashing neboli „natírání na zeleno” znamená nesprávnou komunikaci produktů, které jsou prezentovány jako udržitelnější, než reálně jsou. Ať už si to firma uvědomuje nebo ne, i obecné výrazy jako „náš zelený produkt…”, mohou být greenwashingem. Protože je o udržitelné produkty ze strany spotřebitelů v poslední době větší zájem, používá spousta firem greenwashing pro svůj prospěch. Tyto praktiky by však měly skončit.
„Návrh směrnice o zelených tvrzeních, tzv. Green Claims, nám jasně říká, že jestli bude firma greenwashing používat, hrozí jí pokuta až 4 % ročního obratu. Nebo jí budou zabaveny všechny příjmy spojené s tou službou nebo produktem,” dodává Mitroliosová.
Greenwashingu se však spousta firem dopouští neúmyslně. „Je potřeba tedy opustit obecné výrazy typu „já mám zelený produkt.” Jde o to říci například „můj produkt je vyroben z 50 % z recyklátu.” A to už je velmi konkrétní číslo. Čili dobře komunikovaná udržitelnost,” doplňuje Laura.
Směrnice Green claims však nezakazuje komunikovat udržitelnost. Jde naopak o to, abychom ji komunikovali správně. Jak taková komunikace vypadá jsme představili například v Manuálech komunikace bez greenwashingu, které si můžete stáhnout na našem webu https://www.bezgreenwashingu.cz/.
Chcete se o tématu greenwashingu dozvědět více? Kontaktujte naši expertku Janu Bábikovou (babikova@ciraa.eu).