Udržitelné investice: proč podporovat odpovědné firmy a jak na to?
Autor: Ivana Hekerle, Kategorie: Cirkulární ekonomika, Publikováno: 16. 04. 2021
Třídit odpad, šetřit vodou a energií, vyhýbat se jednorázovým obalům. Všechny tyto zásady jdou ruku v ruce s udržitelným životním stylem. Co kdybyste ale mohli na svých ekologických přesvědčeních i vydělávat? Přesně tuto možnost totiž nabízí zelené investice.
Foto: Unsplash.com
Zhodnoťte své finance
Proč ale na prvním místě vůbec investovat? Důvod je jednoduchý: zatímco hodnota peněz na spořicím účtu se spolu s rostoucí mírou inflace každým rokem snižuje, zakoupený podíl ve firmě dokáže vaše finance naopak zhodnotit.
A jak velký rozdíl může být mezi investovanými penězi a financemi ležícími na bankovním účtu? Kvůli 3% inflaci vám ani 1% úrok nepřinese prakticky nic. Naopak akciový trh ročně průměrně roste až o 8 %.
Investujte do udržitelnosti
Pokud se vám příčí představa investice do společnosti, která to s udržitelností nemyslí příliš vážně nebo je přímo jejím opakem, odpovědné investice jsou pro vás tou pravou volbou.
Zjednodušeně jde o investici do firmy, která se zabývá tématem ekologie, cirkulární ekonomiky nebo nabízí udržitelné produkty. Nejen že tak přispíváte na věc, ve kterou věříte, ale vaše rozhodnutí se později může pozitivně odrazit na vývoji ekonomiky i na vašem vlastním účtu.
Zero-waste, zemědělství nebo potraviny
Projektů zabývajících se udržitelností a fungujících cirkulárně v současnosti velmi přibývá. To neminulo ani český investiční trh, který se v tomto odvětví stále rozvíjí.
Úspěšně už byla zafinancována třeba prodejna Bezobalu fungující na principech zero waste, nebo veganské bistro Forky’s. „Ukousnout si” svůj podíl bylo možné i u značky Lifefood, soustředící se na výrobu raw bezlepkových produktů. Na svých webových stránkách má i přehledné Q&A, které zájemcům vysvětlí celý investiční proces. Pro inspiraci uvádíme další příklady:
- Firma Future Farming pěstuje kvalitní potraviny bezodpadově a s ohledem na životní prostředí. Pochlubit se může třeba vlastní líhní ryb nebo pěstírnou sazenic. Investovat je možné formou dluhopisu.
- Svůj investiční projekt rozjela také síť vegetariánských a veganských restaurací Dhaba Beas.
- Komerční banka nabízí v rámci svého projektu Společně udržitelně firmám poradenství v oblasti udržitelných investic. Pro nový web jsme v CIRAA vytvářeli obsah, který budeme i nadále rozšiřovat. Aktuálně je také možné se registrovat na tematickou online konferenci, kterou pořádá Komerční banka.
Naopak je lepší vyhnout se investici do bitcoinu, se kterou se pojí velké množství rizik a je celkově energeticky náročná – podle výzkumů spotřebuje bitcoin ročně více elektřiny než celá Argentina.
V Česku se také po vzoru dalších západních zemí začíná konečně rozvíjet i venture kapitálové investování s udržitelným přesahem. Důkazem tomu může být například investiční fond EnWin, který se zaměřuje na environmentální inovace, udržitelnost a cirkulární ekonomiku.
Jak investovat?
Možností, jak investovat, je celá řada. Níže pro vás shrnujeme ty nejběžnější.
- Peer-to-business: investor půjčí společnosti peníze výměnou za úrok.
- Kde? Často přímo na webových stránkách firmy
- Nevýhody: Investor musí sám vyhodnotit, jak výhodná investice bude, samostatně si zařizuje i právní záležitosti
- Crowd investing platformy: platforma doporučí investorovi firmy.
- Výhody: posouzení potenciálu firmy i právní ošetření za vás udělá platforma, navíc máte volnost si na základě doporučení vybrat podle svého vkusu, kam investovat.
- Dluhopisy: závazek firmy věřiteli vyplácet sjednaný úrok.
- Nevýhody: kvůli své vyšší rizikovosti nejsou vhodné pro začínající investory, minimální výše vkladu se většinou pohybuje ve vyšších částkách.
„Zelené“ investice nejsou pro úplné zelenáče
Investice do udržitelných společností jsou skvělou příležitostí, jak zhodnotit své finance. Kvůli jejich vyšší rizikovosti je s nimi ale lepší začít, pokud už se v tomto světě trochu vyznáte. Základním pravidlem je nicméně své portfolio obohacovat a nesázet všechny své úspory na jednu kartu.